Ezt a honlapot az ISO/IEC: 40500:2012 Web-akadálymentesítéi irányelvek WCAG 2.0 szerint terveztük. A célunk, hogy mindenki (ideértve a gyengénlátókat, diszlexiásokat stb.) könnyen olvashassa és mindenki ( ideértve az időseket mozgásukban korlátozottakat stb.) gördülékenyen használhassa.
Gyorsbillentyűk
Az oldalon gyorsbillentgyűk segítik a tájékozódás. Az angol szabványból átvett gyorsbillentyűk az alábbiak:
A főmenü kihagyása és ugrás a fő tartalomhoz. | |
Segítség (ez az oldal) | |
Ugrás a kezdőlapra | |
Ugrás a keresés űrlap mezőjébe | |
Ugrás a gyorbillentyűk listájához |
Az alábbi billentyűk a navigációhoz szolgálnak:
Következő bejegyzés | |
Előző bejegyzés |
A továbbiakban néhány, gyakran előforduló problémának a megoldását mutatom be. Az oldal alján hibabejelentő és segítségkérő űrlapot is talál (ide kattintva el is jut az űrlaphoz).
Olvasást segítő beállítások
Böngészőablak méretének változtatása
Néhány böngésző alapértelmezetten nem a teljes képernyőn indul el. A böngészőt egérrel is át lehet méretezni, illetve teljes képernyőre tenni. Ennek részletes leírását lásd a mellékletben.
Színek és a háttér beállítása
- Az eszköztárban 4 különböző színbeállítás közül lehet választani. Talán segítség a pasztellszínű háttér, ezt éjszaka is kellemesebb használni. Az is lehet, hogy a magas kontraszt biztosítja Önnek a jobb olvasást.
- A Chrome böngészőnél a High Contrast bővítmény telepítésével több paraméter is megadható.
- Az Explorer, Edge, Firefox böngészőkön, ha ügyes vagy, akkor az alábbi 4 billentyű egyidejű megnyomásával aktiválható nagykontrasztú beálíltást:
SHIFT + balra nyíl + ALT + PrtScr
A megjelenő párbeszéd-ablakban válaszolj azt, hogy Igen - iPhone-nál és iPod nál a Safari böngészőbe épített olvasónézetet célszerű használnia.
Betűk méretének állítása
- A honlap felső eszköztárában jobboldalon a betűméret változtatással másfélszeresig fel tudja nagyítani a betűket.
- Számítógép böngészőjével a CTRL és a - jel együttes megnyomásával meg tudja növelni, a CTRL és a - egyidejű lenyomásával, Mac gépen CMD és a- vagy - ), , de ez az oszlopok szélességét is megnöveli.
- Mobiltelefonon, iPhone-on a beállításokban tudja változtatni csak a betűméretet, és ez a beállítás minden honlapra érvényes lesz.
Betűtípus váltás
- Az eszköztárban a középső három gombbal 3 különböző betűtípus közül választhat.
- Ha van kedvenc betűtípusa a számítógépén, a böngésző beállításaiban kell beállítani, és minden oldalt ugyanazzal a betűtípussal fog megjeleníteni.
Ha nem tud vagy nem szeret egeret használni
A TAB
billentyű nyomogatásával jól követhető, hogy melyik az éppen kijelölt link. Amikor a megfelelő linkhez ért, egyszerűen megnyomhatja az ENTER
billentyűt.
Ha nem látja a képeket
Például ha Edge böngészőt böngészőt használ, lehet, hogy az alapbeállítás szerint nem jelenik meg a kép. Ezt a beállításokban kell módosítani. Ha más eszközön nem látni a képeket, bátran keressen meg a hiba leírásával. Az oldal alján található a hibabejelentő űrlap.
Videók
A honlapon lévő videók mind feliratozottak, ezt azonban ki lehet kapcsolni. Az idegen nyelvű videók magyar szövegét azért írtam a bejegyzésbe, hogy a látássérültek is el tudják olvasni.
Mobiltelefon
A régebbi Androidos mobiltelefonon előfordulhat, hogy valami nem működik. Ilyenkor próbálkozhat a telefon gyorsítótárának törlésével. Ha így sem megy, kérem, írjon: hibabejelentő űrlap.
Egyéb
Ha ezek ellenére sem működik úgy, ahogy szeretné, írjon bátran! Szívesen olvasom a véleményét, tapasztalatait és javaslatait is!
Hibabejelentő és segítségkérő űrlap:
[contact-form-7 id=”965″ title=”olvasási beállításokhoz”]
Magyarázatok
- Web-akadálymentesítési útmutató
- A WCAG 2.0 angol betűszó. A hivatalos fordítása: Web-akadálymentesítési útmutató. Azonban szerencsésebb és hitelesebb az alábbi fordítás: Web-használhatósági útmutató, mivel az angol accessibility jelentése: hozzáférhetőség, elérhetőség, használhatóság, megközelíthetőség. Immár 20 éve dolgoznak ezen a világszabványon. Széleskörű és konkrét ajánlásokat foglal magába a webtartalom minél könnyebb eléréséhez. Ennek betartásával a tartalom elérhető az olyan fogyatékkal élők számára, mint tanulási részképesség-zavarral rendelkezők (diszlexia, diszkalkulia, olvasási nehézségek), a vak és gyengénlátó, a siket és hallássérült, a tanulási nehézségekkel küzdő, az értelmileg akadályozott, a mozgássérült, a beszédhibával rendelkező, a fényre érzékeny és a mindezek kombinációjával küzdő emberek. Ezen túlmenően a webtartalom használhatóbbá válik a mindennapi felhasználó számára is. A nálunk magasabb szintű interne-kultúrával rendelkező országokban jóval elterjedtebb.
-
High contrast bővítmény - Sajnos a bővítmény nem elérhető magyarul. Ha tud angolul, és éppen Chrome-mal böngészik, akkor a következő linken meg tudja nyitni: High Contrast. A bővítménnyel azF11 gomb megnyomásával nagyobb kontrasztban jeleníti meg a betűket, és a színeket is beállíthatja.
- Edge böngésző
- A Windows 10 alapértelmezett böngészője a Microsoft Edge. Nem ajánlom, ahogy elődjét: az Internet Explorert sem. A Chrome vagy Firefox böngészők jobban támogatottak, könnyebb kezelni őket.
-
iPhone: betűméret beállítás - beállítások/Általános/Kisegítő lehetőségek/Nagyítás, illetve: beállítások/Általános/Kisegítő lehetőségek/Nagyobb szöveg.
-
A böngésző méretének változtatása - A Microsoft eszközökön a jobb felső sarokban található négyzetre: . A Mac és Linux gépen éppen a baloldalt van egy még apróbb kör alakú gombban. A kisebb méret visszaállításához a visszaállítás gombra kell kattintani: .